Aktualita

2016-07-08 13:21:08

VÝLET NA RADHOŠŤ

Dne 5.7.2016 na státní svátek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje se vydala skupina našich uživatelů Azylového domu Nová šance a uživatelů projektu Probační dům pod vedením pracovníka v sociálních službách do Beskyd na pouť. V tento den se skupina vydala na Radhošť, nejznámější horu v Chráněnné krajinné obalsti Beskydy, která měří 1129 m. Na tomto vrcholu, na Radhošti, je postavena poutní kaple sv. Cyrila a Metoděje z r. 1898 s kopií obrazu Valašské madony od A.Liebschera, ve které byla sloužena také slavnostní mše svatá. 

Uživatelé byli také na procházce u  sochy pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Tento bůh slunce, války a vítězství míval podle pověstí na této posvátné hoře sídlo. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj po svém příchodu na Velkou Moravu kdy v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali.

Nemalým zážitkem pro mnohé z účastníků byla i jízda lanovkou.

Vzhledem k tomu, že v tento den bylo krásné počasí, všichni měli možnost potěšit se  krásným výhledem na okolí, měli možno vidět jeden z nejkrásnějších rozhledů na beskydské panoráma - Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské vrchy, Javorníky,  i na slovenskou stranu na Malou Fatru a Západní Tatry.

Pro některé z nich to byl výlet tohoto druhu po několika letech. Uživatelé si výlet pochvalovali a těší se na další podobnou akci.

Fotogalerie - VÝLET NA RADHOŠŤ